Вулканите са обвеяни с тайни, от древността те са свързани с митологията. Едно от най-страшните природни бедствия е изригването на вулканите. То може да сложи край на живота на стотици хиляди хора. Международната асоциация на вулканолозите следят най-вероятните изригвания на вулканите, представляващи заплаха за живота. Организацията е съставила списък на най-опасните „вулкани на десетилетието“. Те са наблюдавани с интерес от специалистите. А ние ви представяме някои от тях.
Етна
Постоянно се наблюдават изригвания на вулкана. За целия период на съществуването си вулканът е причинил смъртта на хиляди хора, но това не спира застрояването около него. Вулканичната почва е много подходяща за отглеждането на маслини и грозде.
Етна е най-активият и популярен вулкан в Европа, намира се в Сицилия, Италия. Етна е най-високият вулкан на европейския континент, 459 кв.м.
Мауа-Лоа
Вулканът Мауна-Лоа се намира на Хаваите, 60 мили дължина и 30 мили ширина.
Мауна-Лоа е най-големият вулкан в света, по обем на лавата той достига 18 000 кубически мили. Последното му изригване е на 15 април 1984 година.
Нирагонго
Разположен е в западната част на долината Рифт в Националния парк Вирунга. Нирагонго е един от най-активите вулкани в Африка, неговата активност не е спирала никога.
Нирагонго е висок 3470 м, 2 км ширина и 250 м. дълбочина.
Едно от най-страшните му изригвания е на 17 септември 2002 г., когато лавата се излива по склоновете и покрива около 40 % от град Хома и оставя почти 120 000 човека без дом.
Мерапи
Мерапи е най-активният вулкан, разположен е в централата част на остров Ява, Индонезия. Лавата от вулкана често се съпровожда от огнен дим.
Вулканът изригва за първи път преди 10 000 години, а от 1548 година неговата активост не е спирала.
Галерас
Най-активният вулкан, разположен в югозападна Колумбия, недалеч от границата с Еквадор. Височина 4276 м.
Изригвайки за първи път преди 2000 г., вулканът се активизира всяка година. Той е опасен, защото изригванията му са непредсказуеми.
Това е най-активният стратовулкан в североизточна Танзания. Намира се на най-високата точка в Африка, 5895 метра над морското равнище.
Макар и да не се прогнозира нова активност, освен постоянното изхвърляне на газ, съществуват опасения, че вулканът може да се разбуди смъртоносно.
Активен стратовулкан, разположен в щата Вашингтон, САЩ, на 154 км южно от Сиатъл и на 85 км от Портланд (Орегон).
Вулканът е известен с катастрофалото му изригване (5 бала по скалата на изригванията) на 18 май 1980 г., при което загиват 57 човека.
Таал
Действащ вулкан, разположен на 50 км южно от Манила на остров Лусон, Филипините. Кратерът на вулкана се намира 350 км над морското равнище. В кратера се е образувало малко езеро. Таал е най-малкият активен вулкан на планетата.
Санта Мария
Намира се в западна Гватемала, недалеко от град Кесалтенанго. Височината на планинския масив над морското равнище е само 3772 м. Вулканът е автор на едно от трите най-мощни изригвания на 20 век.
За първи път вулканът изригва приблизително преди около 30 000 години. През 20 век изригва мощно три пъти. Първото от изригванията в 20 век е след 500 години сън, през 1902 г. Изригването разрушава значително едната част на вулкана. Взривът се чува на 800 км. Пепелта се издига на височина 28 км. Загиват около 6 000 човека.
Тези вулкани изглеждат страшни, но те не са чак толкова големи. Да, активни са, доста са впечатляващи. Но ако говорим за нещо наистина ОПАСНО (и огромно), трябва да погледнем ТОВА:
nationalgeographic.bg/?cid=13&art_id=137
Ако това нещо се събуди, може да дойде краят не само на САЩ, но и на цялото човечество. Земята поне стотина години няма да види слънчева светлина. Всичко живо ще умре. Или хайде, почти всичко. Не съм съвсем сигурен за хлебарките и за някои бацили.